دانلود فایل(انواع سنگهای آذرین 38 ص)

نام فایل : فرمت : .doc تعداد صفحه/اسلاید : 36 حجم : 3 مگابایت انواع سنگهای آذرین دیدکلی چندین سیستم مختلف برای طبقه بندی سنگهای آذرین ارائه شده است. نکته مشترک تمامی این سیستمهای طبقه بندی این است که در جزئیات همگی جنبهای اختیاری و مصنوعی داشته و متکانواع سنگهای آذرین 38 ص|50509376|boostanfile|
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان انواع سنگهای آذرین 38 ص آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

نام فایل :


فرمت : .doc


تعداد صفحه/اسلاید : 36


حجم : 3 مگابایتانواع سنگهای آذرین

دیدکلی
چندین سیستم مختلف برای طبقه بندی سنگهای آذرین ارائه شده است. نکته مشترک تمامی این سیستمهای طبقه بندی این است که در جزئیات همگی جنبه‌ای اختیاری و مصنوعی داشته و متکی به پاره‌ای خواص هستند که نمی‌توان آنها را از روی نمونه دستی و یا در صحرا تعیین کرد. در طبقه بندی سنگهای آذرین بافت و ترکیب سنگهای آذرین از مهمترین مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند. در این نوع طبقه بندی نمودارهایی که در آنها نسبت سیلیکاتها در هر یک از سنگهای آذرین را نمایش می‌دهد کاربرد دارند.
سنگهای آذرین روشن
این سنگها از رنگی روشن و نیز وزن مخصوصی نسبتا کم برخوردارند. گاهی اوقات این سنگها را تحت عنوان سنگهای سیاسی می‌شناسند. دو سنگ ، گرانیت و گرانودیوریت روی هم رفته 95
درصد از کل سنگهای آذرین قاره‌ای ناشی از انجماد ماگما را تشکیل می‌دهند.

گرانیت سنگی دانه‌ای است و ترکیب کانیایی آن شامل دو قسمت فلدسپات اورتوکلاز + یک قسمت کوارتز + یک قسمت فلدسپات پلاژیو کلاژ + مقادیر ناچیزی از آهن – منیزیم‌دارها.
سنگهایی که ترکیب کانی شناسی آنها مشابه گرانیتها باشد ولی به جای بافت دانه‌ای دارای بافت ریز بلور باشد، ریولیت نامیده می‌شود. معادل شیشه‌ای گرانیت، ابسیدین نام دارد. این سنگ معمولا ظاهری قیرگون دارد و کاملا سیاه است ولی باید توجه داشت که اگر قطعه‌ای بسیار نازک از ابسیدین را که ظاهری نیمه شفاف دارد را در مقابل زمینه روشن قرار دهیم رنگی سفید دودی از خود نشان می‌دهد.
سنگهای آذرین تیره
بر اساس تخمین های انجام گرفته 98 درصد از حجم کل سنگهای تشکیل شده از ماگماهای بیرون ریخته بر روی سطح زمین ترکیبی بازالتی ، آندریتی دارند. واژه مترادف بازالت سنگ پلاکانی است و این اسم از آنجا ناشی می‌شود که بازالت در برخی از بیرون زدگی‌ها ، ستونهایی تشکیل می‌دهد که ظاهری شبیه به پلکان دارند. این ستونها حاصل فرآیند سرد شدن بوده و در اثر هوازدگی ظاهر می‌شوند. بازالت بافتی ریز بلور داشته و ترکیب کانی شناسی آن به شرح زیر است:
یک قسمت فلسپار پلاژیوکلاژ + یک قسمت آهن – منیزیم‌دارها.
گابرو سنگی است که ترکیبی مانند بازالت داشته اما بافت آن به جای ریز بلورین بودن دانه‌ای است.
پریدوتیت سنگ آذرینی با بافت دانه‌ای است که عمدتا از آهن – منیزیم‌دارها تشکیل می‌شود.
سنگهای آذرین بینابینی
هنگامی که در نمودار طبقه بندی سنگها از جهت دربر دارند سنگهای روشن به طرف جناح دربرگیرنده سنگهای تیره حرکت می‌کنیم. ترکیب سنگهای آذرین بطور پیوسته از نوعی به نوع دیگر تغییر می‌یابد. آندزیت نامی است که به سنگی آذرین و ریزبلوری که ترکیبی بین گرانیت و بازالت دارد اطلاق می‌شود. این سنگها برای اولین بار در کوههای آند در آمریکای جنوبی دیده شدند و نام آنها نیز از همین امر ناشی شده است. آندزیتها اکثرا در مناطق اطراف اقیانوس آرام یافت می‌شوند و معادل دانه‌ای آندزیت ، دیوریت نام دارد.
پگماتیت
محلولهایی را که در مراحل آخر سرد شدن و انجماد ماگما تولید می‌شوند، محلولهای گرمایی می‌نامند. از تبلور این محلولها سنگ آذرین بسیار درشت دانه‌ای موسوم به پگماتیت تشکیل می‌شود از واژه لاتین پگمات به معنی به هم بافته شده مشتق شده است. کوارتز و فلدسپات پتاسیم‌دار کانیهای اصلی حاصل از تبلور محلولهای گرمایی هستند. پگماتیتها صرفا بر مبنای اندازه‌های غیر عادی دانه‌های کانی موجود قابل تشخیص‌اند.

در معدودی از پگماتیت‌ها دانه‌های فلدسپات پتاسیم و کوارتز رشد در هم داشته و اساسا یک واحد را تشکیل می‌دهند. در این پگماتیت‌ها کوارتز رنگی تیره تر از فلدسپات داشته و در نتیجه شکل کلی آن شبیه کتیبه‌های باستانی آشوری و بابلی است. به همین علت این نوع رشد در هم به ساختار گرافیک شهرت یافته است (از واژه لاتین گرافین به معنی نوشتن مشتق شده است).
سنگهای آذرین کره ماه
تجزیه شیمیایی سنگهایی که طی ماموریتهای مختلف سفینه آپولو از کره ماه به زمین آورده شد نشان می‌دهد که بجز در مورد فقدان آب و اکسیژن آزاد ، ترکیب سنگهای کرده ماه بسیار شبیه ترکیب سنگهای زمین است. اکثر سنگهای ماه از نظر منشا آذرین هستند. برای مثال سنگهای حوضچه ماریا همه گدازه‌های بازالتی و نمونه‌های مناطق مرتفع ماه همه از انواع گابرو ، نوریت (گابرویی متشکل از پلاژیوکلاز و پیروکسن ارتورومبیک) و آنورتوزیت (سنگی عمدتا متشکل از پلاژیوبافت سنگ آذرین
...مطالب دیگر:
🔥کارآموزی آموزشگاه های آزاد سازمان فنی و حرفه ای🔥كارآموزی: بازرسی و كنترل كیفی سازه های جوشكاری🔥گزارش کارآموزی برق شركت مشانیر🔥کارآموزی حسابداری - حسابداری شرکت آب و فاضلاب🔥کارآموزی حسابداری - مدیریت امور مالی شهرداری🔥پژوهش درس طراحی اجزا 2 (قسمت دوم-طراحی یاتاقان های لغزشی)🔥کارآموزی در شرکت اطلس خودرو🔥كارآموزی: شركت صنعتی محور سازان ایران خودرو🔥کارآموزی زراعت - نانوتكنولوژی و كاربرد آن دركشاورزی🔥کارآموزی زراعت و اصلاح نباتات دانه های روغنی (سویا و ذرت)🔥کارآموزی شرکت کارا تلفن - سالن دیجیتال – سوییچ🔥کارآموزی شرکت هنگام طراحان نواندیش🔥کارآموزی شركت صنعت محور سازان ایران خودرو🔥کارآموزی -شركت لوله گستر اسفراین🔥کارآموزی شیمی کاربردی -کارخانه ماکارونی زرین گل🔥کارآموزی صنایع اتومبیل واحد كنترل هشدار دهنده (A.C.U)🔥کارآموزی عمران - اجرا و ساخت ساختمانهای یک طبقه بنایی و دو طبقه اسكلت بتن🔥کارآموزی عمران - شركت چكاد افزار گلستان🔥کارآموزی عمران - مراحل اجرائی ساختمان یک اسکلت فولادی از شروع تا خاتمه🔥کارآموزی عمران مرکز محله ی راد همراه با power point🔥کارآموزی کامپیوتر - اداره برق شهرستان گرگان🔥کارآموزی کامپیوتر در درشرکت داده پردازی فن آوا (ISP)🔥کارآموزی كارخانه فرآورده های گوشتی میكائیلیان🔥کارآموزی گیاه شناسی - ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی عراق محله🔥کارآموزی گیاهپزشکی - شهرداری منطقه 19 تهران - چمن و چمن کاری